Na silničním mostě přes řeku Úhlavu (silnice 230 Přeštice – Nepomuk) je od roku 1871 umístěna polosocha sv. Jana Nepomuckého. Má poměrně dramatickou historii.
Originál zhotovený roku 1735 Antonínem Braunem je uložen v Lapidáriu Národního muzea v Praze. Původně tato socha měla své místo v nice na průčelí kostela sv. Mikuláše v Praze. Po té, co byl kostel propůjčen pravoslavné církvi, přesvědčil poslanec říšského sněmu zvolený za Přeštice, JUDr. Brauner pražské radní a potažmo zastupitele, aby mu jí darovali. Sám pak zařídil umístění sochy na mostě v Přešticích. JUDr. Brauner byl přeštickým nakloněn za své zvolení do Říšského sněmu – stal se prvním přeštickým poslancem.
Socha má vysokou uměleckou hodnotu, proto se Praha krátce před první světovou válkou snažila o její navrácení zpět. Městu byla nabídnuta věrná kopie a finanční náhrada. Na to však přeštické zastupitelstvo nepřistoupilo a socha zůstala na mostě.
Už v roce 1923 však socha přišla poprvé o hlavu. Stalo se tak při stavbě nového mostu přes Úhlavu, kdy byla ze starého dřevěného mostu snesena a bez dalšího zajištění položena na silnici.
V padesátých letech 20. století přišla socha o hlavu vinou vandalů podruhé. V roce 1987 došlo k jejímu ještě většímu poškození, kdy bylo šikmo uraženo tělo světce. Zásluhou akademického sochaře a restaurátora Jana Bradny byly podniknuty kroky k její záchraně. Uražené části sochy byly vyzdviženy ze dna řeky a Jan Bradna s Jiřím Novotným sochu zrestaurovali. Nový podstavec pod sochu navrhl a zhotovil ak. sochař Petr Váňa.
Rozhodnutím Okresního národního výboru Plzeň – jih č. j. Kult.-324/87 z 29.10.1987 byla původní socha sv. Jana Nepomuckého navrácena na původní místo – tj. do prázdné niky kostela sv. Mikuláše v Praze. Most pak zůstal více než deset let bez sochy. V roce 1998 povolilo Národní muzeum v Praze zhotovit kopii barokní sochy sv. Jana Nepomuckého z roku 1735. Ta pak byla 28. října 1998 osazena na most, kde se nachází dodnes. Tato kopie je vytvořena z lehké laminátové skořepiny s povrchem, který strukturou a barevností imituje kámen. Kopii zhotovil Jiří Líbal z Prahy.
© 2025 Spolek pro záchranu historických památek Přešticka, Kontaktovat webmastera, Mapa stránek
ANTEE s.r.o. - Tvorba webových stránek, Redakční systém IPO